Czy wiesz jak ważny jest taniec dla 3 latka?

U małych dzieci bardzo często zauważa się pląsanie w rytm muzyki. Oczywiście nie zawsze są to piękne piruety i często kończą się one lądowaniem na podłodze. Jednak nie można bagatelizować roli tańca w poprawnym rozwoju dziecka.

Taniec dla 3 latków

Taniec jest ważną aktywnością w życiu małego dziecka. Dzięki niemu dziecko nie tylko doskonale się bawi, ale również kształtuje swoją koordynację ruchową i niemalże sprawdza “fizykę swojego ciała”. Sprawdza bowiem poprzez podskoki i obroty jak je zrobić by nie upaść i jak zachować równowagę. W ten sposób również dziecko zażywa ruchu. Jest to teraz bardzo ważne, gdyż coraz częściej mówi się o nadwadze dziecięcej.
Taniec zaś od młodych lat buduje nawyk zażywania ruchu i codziennej aktywności fizycznej. Dzięki temu mięśnie mogą się poprawnie rozwijać. Dotyczy to również kręgosłupa, który dzięki ruchowi może się poprawnie rozwijać, co przekłada się na utrzymanie poprawnej postawy ciała przez dziecko.
Taniec rozładowywuje złe emocje i łagodzi obyczaje. Jest to znana powszechnie prawda, która ma jak najbardziej zastosowanie przy najmłodszych. Dzieci tańcząc wyładowują swoje emocje, stają się bardziej szczęśliwe i zrelaksowane. W przypadku gorszych dni naszego malucha warto więc puścić jego ulubioną muzykę i poczekać, aż zacznie się poruszać do muzyki. Wtedy można dołączyć do zabawy i znacznie poprawić naszemu skarbowi humor.
Oczywistą korzyścią jest zabawa i przyjemne spędzenie czasu. Małe dzieci mogą się szybko nudzić aktywnościami. Jednak taniec należy do tych, które się zmieniają. Możemy bowiem puścić inną muzykę i sami zaangażować się w wesołe pląsy dziecka. Tym samym dzielimy miły czas z dzieckiem i sami również zażywamy ruchu.

Taniec dla 3 latków na tanecznych zajęciach?

Nie zawsze jednak rodzice wypełnią wszystkie potrzeby dziecka. Dzieci potrzebują innych dzieci do zabawy, a także stałej stymulacji za pomocą nowych ćwiczeń czy ruchów, na dodatek odpowiednio do nich dostosowanych. To może być trudne do zapewnienia w warunkach domowych.
Jednak nie jest trudne do zapewnienia podczas zajęć tanecznych dla grupy wiekowej około 2-3 latka. Coraz więcej szkół tanecznych oferuje takie zajęcia dla najmłodszych. Opierają się one głównie na zabawie poprzez proste układy taneczne pełne podskoków, prostych obrotów czy unoszenia lub opuszczania rąk.
Dzięki takim zajęciom nasze dzieci poznają świat. Mają bowiem kontakt z innymi dziećmi w ich wieku, nawiązują pierwsze przyjaźnie. Uczą się również podstawowych umiejętności społecznych jak praca w grupie czy funkcjonowanie w większej grupie niż rodzina. Nawet kilka godzin takich zajęć może bardzo wiele wnieść do życia dziecka i znacznie ułatwić na przykład późniejsze pójście do przedszkola.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *