Piękny, rozwojowy i ciekawy – taniec na szarfach
Czasami będąc na pokazach cyrkowych lub tanecznych można zobaczyć bardzo piękny i bardzo trudny taniec. Chodzi mianowicie o taniec na szarfach znany także jako taniec w powietrzu. Dyscyplina ta zdobywa coraz większą popularność i coraz częściej możemy zobaczyć kursy i naukę tak zwanego aerial silks. Jest to trudna dyscyplina łącząca w sobie akrobatykę, gimnastykę i taniec.
Taniec na szarfach – dla kogo to sport?
Trudno określić do kogo będzie pasował taniec na szarfach. W teorii bowiem każdy może spróbować zawisnąć w powietrzu na szarfie. Grupy zajęciowe organizowane są zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Waga albo wzrost nie mają znaczenia, gdyż materiał z jakiego wykonane są szarfy jest bardzo wytrzymały na obciążenia statyczne i dynamiczne – wytrzymuje nawet do 200 kilogramów obciążenia zwykłego i do 2400 kilogramów obciążenia dynamicznego.
W praktyce jednak, aby tańczyć w powietrzu potrzebna bardzo silnych mięśni ramion i nóg, a także wiele samozaparcia i stałych ćwiczeń na gibkość i zwinność. Tak więc osoby, które nie chcą ćwiczyć godzinami, codziennie mogą mieć problem z tym, aby zacząć tańczyć na szarfach.
Jak wyglądają zajęcia tańca na szarfach?
Jeśli zapisujesz się do grupy początkującej możesz być pewny, że pierwsze kilka zajęć będą skupione wokół ćwiczeń wzmacniających mięśnie rąk i oswojeniu się z ruchem szarfy. Następnie przechodzi się do ćwiczeń na wysokościach kontrolowanych i zapoznaniu się z podstawowymi węzłami, które pomagają utrzymać się na szarfach.
Dopiero po opanowaniu takiej tematyki przechodzi się do kombinacji kilku różnych figur czy dropów – czyli kontrolowanych spadków wykonywanych na większych wysokościach.
Z czasem ćwiczenia coraz bardziej przypominają prawdziwy taniec
Czy taniec na wstęgach można ćwiczyć w domu?
Można ćwiczyć taniec na wstęgach w domu. Trzeba jednak pamiętać o właściwym umocowaniu szarfy w domu, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Lepiej również, jeśli bardziej zaawansowane pozy i aktywności wykonujemy najpierw pod okiem instruktora niż na własną rękę w domu.
Taniec na szarfach – korzyści prozdrowotne
Taniec w powietrzu to dziedzina sportu ogólnorozwojowa. Nie dość bowiem, że łączy w sobie kilka dziedzin sportu to jeszcze zmusza do pracy wszystkie nasze mięśnie. Oczywiście w większym stopniu mięśnie rąk i nóg, jednak w bardziej zaawansowanej fazie musimy angażować całe nasze ciało do wykonywania poszczególnych akrobacji.
Ta dyscyplina fantastycznie wpływa na błędnik, a także jest stosowana jako metoda walki z lękiem wysokości.
Na przykładzie dzieci zaobserwowano również, że taniec w powietrzu poprawia koordynację i świadomość ruchową.