Co tańczono w latach 20. XX wieku?

Lata 20. to okres kiedy powstają filmy Charlesa Chaplina, zaczyna się prohibicja w USA, a także pewien rozkwit przechodzi taniec. W latach 20. w USA powstały bowiem dwa, charakterystyczne tańce. Jakie są więc tańce lata 20.?

Charleston

Taniec, który został uznany za symbol lat 20. Wtedy tańczyli go wszyscy, obecnie uważany jest za trudny taniec, ale nadal tańczony przez grupy taneczne lub pary na różnych wydarzeniach związanych z epoką.
Dlaczego taniec był tak popularny w latach 20.?
Charleston kojarzony jest głównie z barami lat 20. w Stanach Zjednoczonych . Dokładniej zaś ujmując z barami serwującymi alkohol mimo panującej prohibicji. Dlatego taniec ten został symbolem wolności i niemal pocztówką minionych czasów.

Skąd się jednak wziął Charleston? Sam taniec narodził się latach 20 XX wieku w Południowej Karolinie. Jednak rozpędu zyskał dzięki piosence Jamesa P. Johnsona. o tym samej nazwie co taniec – “The Charleston”. Piosenka rozpowszechniła się w 1923 dzięki spektaklowi “Runnin’ Wild”. Co ciekawe piosenka również zyskała status znaku rozpoznawczego dekady.

Jak się tańczy Charlstona? Jest to bardzo dynamiczny taniec o żywej dynamice i metrum 4/4. Wywiódł takie rytmy ze swoich korzeni, czyli Afryki Zachodniej. Wśród kroków znajduje się wiele szybkich kroków, głównie wykroków i zakroków oraz rytmicznego układania dłoni. Znajdziemy również wiele obrotów i podskoków. W parach Charleston charakteryzuje się drobnymi podskokami o odbijaniem nogi w bok w szybkim tempie.

Charleston stał się źródłem inspiracji dla jazzu i swingu. Kroki znane z tego tańca adaptowano również do innych tańców, co zaowocowało powstaniem innych odmian charlestona. W późniejszych latach – głównie 30. i 40. istniało nawet takie określenie jak “swinging charleston”.

Tańcząc Charlestona należy pamiętać o odpowiednim stroju. Do tej jest to ważny element do którego tancerze przykuwają uwagę. Tancerki wybierają czarne sukienki ozdobione frędzlami i brokatowymi elementami. Do tego często zakładają szale z piór, perłową, długą biżuterię i opaski na głowę z długim piórem. Tancerze zaś wybierają charakterystyczne szelki i kapelusze, a do tego szerokie, eleganckie spodnie i lakierowane obuwie na lekkim obcasie.

Swing

To taniec pochodzący ze Stanów Zjednoczonych tańczony do muzyki jazzowej. Głównie rozwijał się w latach 1920-1940, czerpiąc mocno z najpopularniejszego wtedy Charlstonea. Jednak swing rozdzielił się na jeszcze większą gamę różnych tańców jak lindy hop czy balboa, a niektórzy wskazują, że to Charleston wywodzi się ze swingu.
Ogólnie rzecz ujmując swing dance odnosi się do grupy tańców powstałych w pierwszej połowie XX wieku, a sam swing identyfikowany jest jako styl muzyki jazzowej, który inspirował do ewolucji tańca. Można więc powiedzieć, że swing to tańce lata 20 inspirowane muzyką jazzową.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *