Drogie polskie znaczki

Dla wielu znaczki pocztowe to jedynie kawałek papieru przyklejany do koperty. Czyli innymi słowy coraz bardziej przeżytek, gdyż mało kto potrzebuje korzystać z poczty tradycyjnej. Więcej rzeczy wysyła się już pocztą mailową, internetową.
Jednak mijanie ery poczty tradycyjnej nie oznacza, że znaczki są coraz mniej warte. Wręcz przeciwnie – coraz więcej osiąga zawrotne ceny, również na ziemiach polskich.
Oto najdroższe znaczki polskie.

Najdroższy znaczek pocztowy z Polski

Jaki znaczek wśród polskich egzemplarzy jest tym najdroższym? 10-koronówka z wydana krakowskiego z 1919. Jej specjalność determinowana jest przez charakterystyczny czarny nadruk “Poczta Polska” oraz ograniczoną ilość. W 1919 powstało zaledwie 440 takich znaczków, a obecnie mówi się o kilku pozostałych egzemplarzach. Przy czym jeden z nich w 2014 został wyceniony na pół miliona dolarów amerykańskich.

Najstarszy i również wartościowy

Najstarszym znaczkiem pocztowym z ziem polskich, jest znaczek z 1 stycznia 1860, wydany na terenie Kongresówki przez rosyjskiego cara. Znaczek przedstawiał dwugłowego orła rosyjskiego z ledwo widocznym Orłem Białym na piersi – oczywiście bez korony. Posiadał polski napis “Za łot kop.10”, oznaczający, że znaczek kosztował 10 kopiejek i mógł być naklejony na list o wadze do pół łuta, do wysłania na terenie Królestwa Polskiego i Rosji.
Znaczek wycofano w 1865 roku w związku z represjami po powstaniu styczniowym. Zniszczono wtedy większość egzemplarzy.
W 2018 jeden z ocalałych egzemplarzy kosztował 150 tysięcy złotych.

Najcenniejszy znaczek PRL-u

Znaczki z okresu PRL-u były słabej jakości, produkowane masowo. Trudno w nich znaleźć coś, co mogłoby przykuć oko na dłużej. Jednak zdarzyła się jedna ciekawa pomyłka drukarska. Z okazji Igrzysk Olimpijskich Melbourne w 1956 roku powstała seria znaczków przedstawiająca dwóch walczących ze sobą mężczyzn. Problem w tym, że arkusz został odwrócony podczas druku. W ten sposób napis “Poczta Polska” oraz nominał znaczka są do góry nogami względem postaci bokserów.
Stąd znaczek zyskał zwyczajową nazwę “Odwrotka Bokserów”. Na świat wyszło 14 takich znaczków, przy czym jeden w dobrym stanie został w 2009 roku sprzedany za 60 tysięcy złotych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *