Klasyczne tańce, które warto znać

Jeśli szukasz informacji o klasycznych tańcach, znanych przez większość i przydatnych w większości sytuacji związanych z towarzyskim spotkaniem i wyjściem jesteś w dobrym miejscu. Co można uważać za tańce klasyczne? Dlaczego warto je znać? Na te pytania odpowiemy w tym tekście.

Tańce klasyczne

Teoretycznie nie spotyka się hasła tańców klasycznych. Mówiąc poprawnie z terminologią taneczną jest tylko jeden taniec klasyczny, potocznie określany baletem. Warto jednak wiedzieć, że poprawnie rzecz ujmując balet to spektakl sceniczny, podczas którego artyści wykorzystują taniec klasyczny.
W praktyce jednak większość mówi o klasycznych tańcach, w rozumieniu tańców towarzyskich, które dobrze znać. Są to więc tańce, które fantastycznie sprawdzają się przy okazji wesel, pierwszego tańca młodej pary, czy wyjścia ze znajomymi na poważniejsze przyjęcie, gdzie w złym tonie byłoby bujanie się jak w klubie na zwykłej imprezie.

Jakie tańce klasyczne możemy wyróżnić?

Jak już powiedzieliśmy do tańców klasycznych zaliczamy tańce towarzyskie, jednak nie wszystkie. Towarzyskie tańce – według klasyfikacji turniejowej – dzielą się na standardowe i latynoamerykańskie. Sama nazwa wskazuje, że tańce latynoamerykańskie są o wiele bardziej żywiołowe, pełne pasji i energii. Pochodzą również z nieco innego kręgu kulturowego przez co dla nas są nieco obce.
Dlatego klasycznymi tańcami są dla nas tańce towarzyskie standardowe. Ogólnie rzecz ujmując tańce standardowe są eleganckie, dostojne i pełne wdzięku. Według kanonu powinno wykonywać się w eleganckim ubiorze. Zwłaszcza, że dwa z nich są uznawane za pierwsze tańce salonowe.
Do tańców towarzyskich standardowych zaliczamy :

  • walc angielski,
  • tango,
  • walc wiedeński,
  • fokstrot,
  • quickstep.

Walc angielski

Po raz pierwszy został wykonany na początku XX wieku. Określany jest jako taniec swingowy i wirowy, pełen prostych i rytmicznych ruchów i obrotów. Ma wolne tempo, a na konkursach – i w zwykłym odbiorze wizualnym – najważniejsza jest postawa. Ciała partnerów powinny bowiem tworzyć idealne linie, tzw. ramę.

Tango

Tango było kiedyś zaliczane do tańców latynoamerykańskich, gdyż pochodzi z Argentyny. Jednak na skutek dużej popularności tego tańca i wyszczególnienia się jego odmian utrzymanych w innym klimacie, został dołączony do tańców standardowych.

Walc wiedeński

Walc wiedeński popularnie zwany jest walcem angielskim. Znany jest od początku XIX wieku, od kongresu wiedeńskiego. Charakteryzuje się przede wszystkim szybkimi obrotami i płynnym tempem, jednak nadal zachowującym elegancję.

Fokstrot

Pochodzi z Ameryki, co widać w jego charakterystycznym kroki nazywane kłusującymi lub skradającym się lisem. Przez to, że składa się zarówno z kroków wolnych jak i szybkich nazywany jest “najtrudniejszym spacerem świata”.

Quickstep

Pochodzi z Ameryki i jest szybszą odmianą fokstrota. Z tego względu jest to najszybszy taniec towarzyski na świecie, z licznymi podskokami i wykopami nóg.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *